Boomer jsem, ale snažím se držet s dobou krok!
Foto David Neff

Už léta je moderátorskou hvězdou největších rádií, proslavil se v duu Těžkej Pokondr a vídáme ho jako hadače v oblíbené televizní show Inkognito. A nový svět se před Milošem Pokorným otevřel v podobě stále populárnějších podcastů. Oblíbený je jeho Boomer Talk, nově glosuje život kolem sebe v pořadu Lepší už to nebude, a to společně s šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem a moderátorem Patrikem Hezuckým.
Řekněme si, co říká definice boomera: Jde o označení pro zahořklé, staré internetové uživatele, kteří mají potřebu neustále kritizovat mladší uživatele za jejich odlišný přístup a zájmy. A teď, Miloši, řekněte: Považujete se za boomera?
V podstatě, jo. Tedy takhle: Ne duchem, to si myslím, že se pořád snažím držet krok s dobou, ale věkově jednoznačně.
Nejvíce slávy jste sbíral s duem Těžkej Pokondr i coby moderátor na prestižních rozhlasových stanicích, kde uvádíte pořady dodnes. A teď jste k tomu přidal i podcasty. To vypadá, že to s tím boomerem nebude tak žhavé, pokud jde o nové technologie…
To vypadá, ale v některých technických věcech opravdu nejsem tak zdatnej, jako třeba moje sedmnáctiletá dcera. Já, když potřebuju něco udělat na mobilu, tak je to pro mě spíše otázka večerního posezení, kdežto pro mou dceru je to otázka pár vteřin. Takže pravda je taková, že tady jsem boomer stoprocentní. Na druhou stranu se snažím všechny ty nové věci kolem sebe vnímat, protože když to člověk přestane dělat, tak je to špatně.
A se sociálními sítěmi jste kamarád?
Já je používám víceméně pracovně. Vzhledem k tomu, že mám podcast Boomer Talk, tak dávám na „socky“ třeba to, jaké hosty jsem si pozval. Nikdy mě ale nebavilo dávat tam věci ze soukromí. To jen zcela výjimečně, anebo když je to dobrej fór. Uvedu příklad. Když jsem byl v Karlových Varech na festivalu, a byl tam i herec Russell Crowe, tak vyšla v Blesku jeho fotka. A já měl svoji fotku, kde jsem byl zachycen ze stejného úhlu. Byly to skoro identické fotky, a tak jsem je obě zveřejnil a napsal: A tak je to venku, já a můj nevlastní brácha. V tomhle duchu mě to baví.
Kdy Vás napadlo, že půjdete točit podcast?
To byla náhoda. Když jsem byl na předešlém rádiu a prodlužoval jsem smlouvu, tak její součástí bylo, že k tomu mám přidat i podcast. Nejdřív jsem si myslel, že dělat další podcast je zbytečný, no ale teď bude mít Boomer Talk svého stého hosta, bude jím Karel Šíp.
Je podcast jiná disciplína než moderovat v rádiu?
My jsme se o tom nedávno bavili s Patrikem (Hezuckým, pozn. aut.), protože každý den vysíláme, že je to pro nás částečně velmi podobná disciplína. Snažíme se to dělat takovým rádiovým způsobem, akorát bez muziky. Je důležité, aby to mělo tempo, aby to nebylo dlouhý, protože dnes je ten čas limitující a musíte člověka zaujmout hned v prvních minutách, nebo vás, jak se říká, odpálí. Ale oproti rádiu si můžete pohrát s délkou toho podcastu, přizpůsobit se tématu, a hlavně posluchači si ho mohou poslechnout, kdy oni mají čas. Což je také dost určující.
Já, když potřebuju něco udělat na mobilu, tak je to pro mě spíše otázka večerního posezení, kdežto pro mou dceru je to otázka pár vteřin.
Přes počáteční nedůvěru k dalším podcastům jste nedávno přidal další. Na něj ale nejste sám, tvoříte ho společně s kuchařským guru Zdeňkem Pohlreichem a zmíněným moderátorským kolegou Patrikem Hezuckým. Jak to celé vzniklo?
Jednoduše. Zdeněk mi jednoho dne poslal článek o tom, jak influenceři vydělávají peníze jen tím, že natáčí podcasty. K odkazu připsal vtipný komentář, který končil větou: Je to vůbec možný? Dnes se dají peníze vydělat bez toho, aby člověk vůbec musel opustit dům… Začali jsme si z toho dělat legraci a proběhla mezi námi letmá zmínka o tom, že by to byl docela fór udělat takový anti-youtuberský anti-podcast, kde bychom glosovali dnešní svět z pohledu stárnoucích chlapíků, kteří se sice některým věcem ze současnosti mohou podivovat, ale zároveň je vnímají tak, že se svět prostě vyvíjí. Kdybych to měl sumarizovat: Já vykopávám témata a vedu debatu, Zdeněk glosuje a Patrik komentuje bez přípravy, a všichni do jisté míry improvizujeme. Takže prostě podcast pro starší zralé muže. Ale nejen pro ně. I ženy a děti jsou vítány.
Jak jste se k sobě se Zdeňkem Pohlreichem dostali?
Známe se už hodně dlouho. Mnohokrát byl u mě hostem ve studiu, v živém vysílání, a vždycky jsem se zajímal o jeho práci. Přesto mě zaskočil, když s myšlenkou na společný podcast přišel. Na samém začátku jsem jeho záměr nepochopil, až později mi došlo, že ho baví sledovat dění a povídat si o tom, navíc vtipným způsobem, díky jeho specifickému druhu humoru. Když to shrnu, celé to vzniklo tím, že jsme si vyměnili pár SMS, dali si kafe a mluvili. Až později mi došlo, že by celé ty naše rozpravy šly nějak uchopit. Ta myšlenka mě začala bavit, a pak se do toho všeho připletl Patrik. Což byla taky náhoda – měl jsem ho na svém vstupu v rádiu, povídání nám spolu šlo, přišly skvělé posluchačské ohlasy. A Patrik pak za mnou přišel, zda spolu něco nevymyslíme. A bylo to.
Proč jste zvolili název Lepší už to nebude?
My rozhodně nepláčeme nad tím, že jsme zestárli, ba naopak! Víme, kolik nám je, ale zároveň nás baví být, máme rádi normální život. A právě proto jsme podcast pojmenovali Lepší už to nebude. Je evidentní, že už asi nevyhrajeme mistrovství světa ve sprintu, ale to neznamená, že si nemůžeme popoběhnout. Hlavní je, že se nám pořád líbí dělat věci, které nás baví.
Miloš Pokorný (*28. dubna 1964)
Je český zpěvák, bavič a moderátor. Spolu s Romanem Ondráčkem moderoval oblíbené rádiové pořady a také s ním tvořil tandem v kapele Těžkej Pokondr. Od roku 2020 moderoval sám Ranní klub na rádiu Express, nyní se po více než sedmi letech vrátil za mikrofon Frekvence 1, kde moderuje ranní vysílání. Kromě toho připravuje podcasty Boomer Talk a Lepší už to nebude a účinkuje v zábavné televizní show Inkognito.