Útoky na maratonu v Bostonu
Foto Lane V. Erickson, Hang Dinh, Marcio Jose Bastos Silva
Předkládáme pokračování našeho historického okénka, které mapuje sportovní akce, které byly narušeny nebo zcela zrušeny v důsledku nejrůznějších nenadálých událostí. Ukraťte si čas při čekání na obnovená sportovní utkání s námi. V našem novém článku se dozvíte o teroristickém útoku na Bostonský maraton, který je považován za nejhorší teroristický útok ve Spojených státech od 11. září.
Vypadalo to, že půjde o běžný běžecký závod, na který se jako každý rok těšily desítky tisíc vytrvalců. Dne 15. dubna 2013 přibližně okolo deváté hodiny v závěru Bostonského maratonu ale znenadání explodovala u cílové čáry první nastražená nálož. Další explodovala jen o dvanáct sekund později o padesát metrů dál.
Obě vybuchly v místě, kde stálo a fandilo plno lidí – příbuzných, kamarádů i dětí účastníků. Obrovský výbuch s velkým mrakem kouře následně zahalil celé okolí. Nejdříve nastalo hrozivé ticho, to se ale vzápětí změnilo ve zmatek, šok, křik, paniku a pláč. Obě exploze a následnou hrůzu v živém přenosu vysílaly všechny televize, včetně vrtulníku, který měl dohlížet na maraton. Těsně po výbuších vypukla nejdříve v okolí panika. Všichni se snažili dostat z místa výbuchu do bezpečí. Po prvotním šoku se však snažili pomáhat zraněným. Policejní i záchranné složky byly naštěstí díky konání maratonu na místě během několika sekund.
Smutná bilance
Při explozích bylo zraněno přes 260 lidí, většina z nich těžce. Mnoho z nich utrpělo ztrátu končetiny v důsledku samotného výbuchu, nebo následné nutné amputace v nemocnici. Tři lidé zemřeli okamžitě na následky výbuchu: devětadvacetiletá dívka Krystle Cambellová z Medfordu, třiadvacetiletá studentka z čínské Šanghaje Lu Lingzi a osmiletý chlapec Richard Dorchester. Na místo činu okamžitě dorazili vyšetřovatelé z místní bostonské FBI, kteří následně převzali vyšetřování. V té chvíli bylo jasné, že se jedná o organizovaný teroristický útok více než jedné osoby. Vyšetřovatelé operovali s možností, že se může jednat o organizovanou skupinu, která může provést další útoky. Žádná teroristická skupina se k útoku nepřihlásila a bezpečnostní složky neměly příliš stop, které by mohly sledovat.
Hon na teroristy
Bostonská policie začala vyhodnocovat kamerový systém a zároveň požádala veřejnost o bližší informace, případně amatérská videa nebo fotografie, které lidé pořídili před, během a poblíž místa explozí. Sociální sítě, zejména Facebook a Twitter, byly okamžitě zaplaveny množstvím fotografií a videí od lidí z místa explozí, které pomohly k dopadení útočníků. Policie prohledávala celou dvaačtyřiceti kilometrovou trasu maratonu a začala vyslýchat množství lidí, kteří se akce účastnili, což nebyla vůbec jednoduchá práce; maratonu se účastnilo přes dvacet tisíc běžců a přibližně půl miliónu lidí závodu přihlíželo.
Rozuzlení
Nakonec padlo hlavní podezření na čečenské přistěhovalce, bratry Tamerlana a Džochara Carnajevovi, kteří od roku 2001 pobývali ve Státech. Následně byly zveřejněny jejich portréty a vyhlášeno pátraní. Ještě ten den byl nahlášen jejich pohyb v blízkosti kampusu Massachusettského technologického institutu, kde došlo k přestřelce s policií, při které byl zabit nejen starší Tamerlan, ale také jeden ze zasahujících policistů, Sean Collier. Jednalo se tak o čtvrtou oběť teroristického útoku bratrů Carnajevových.
Mladšího Džochara policie dopadla o tři dny později nedaleko místa, kde došlo k přestřelce a kde byl zabit jeho starší bratr. Hned po dopadení se přiznal, že se starším bratrem útoky opravdu naplánovali a provedli.
Zajímavosti
Bostonský maraton se koná každý rok v dubnu na takzvaný Den patriotů a vlastenců. Jde o nejstarší maraton tohoto druhu na světě. Letos byl kvůli koronaviru (zatím) přeložen na 14. září.
Na místě úmrtí obětí z Boylston Street byl v srpnu 2019 dokončen památník od sochaře Pabla Eduarda sestávající ze třech 120–180 cm vysokých kamenných sloupů. Původ sloupů je pevně spjat s každou z obětí. Kolem sloupů stojí okrasné lampy z bronzu a skla vysoké 5 až 6 metrů.