Paříž – Roubaix brutálně krásná válka
Foto GETTY IMAGES
Sportovní ředitel Deceuninck – Quick-Step Patrick Lefevere kdysi o Paříž–Roubaix prohlásil: „Tohle je válka. A každý ji chce vyhrát.“ V neděli 14. dubna vítejte v cyklistických válečných časech.
Kdo vstoupí z pekelného prachu Paříž–Roubaix do cyklistického nebe? Tradičně druhou dubnovou neděli se profesionální peloton vydá na neopakovatelnou trasu, na níž se rodí legendy. Je to bitevní pole pro cyklistické gladiátory, jedno z bláznovství cyklistiky. A Eurosport 1 opět připravil pro své diváky lahůdku – přenos celého závodu z Paříže do Roubaix. Startujeme už v 11.00.
Paříž–Roubaix ještě nikdy nevyhrál český cyklista. Zdeněk Štybar byl předloni strašně blízko, na velodromu v Roubaix vyrazil jako první do spurtu a ještě na začátku cílové rovinky vedl. Jenže Greg van Avermaet je přece jen rychlejší spurtér a v posledních metrech ho porazil. A tak z toho byla pro Štybara již podruhé stříbrná pozice a jeho gesto v cíli bylo výmluvné. Byl hodně naštvaný. Letos by měl být Zdeněk Štybar opět jedním z lídrů sestavy Deceuninck – Quick-Step, minulé týdny ukázaly, že formu má, vždyť jednu klasiku už začátkem března vyhrál – Omloop Het Nieuwsblad. Start Paříž–Roubaix je opět v Compiègne severovýchodně od Paříže a na trase dlouhé 257 km čeká cyklisty 55 kilometrů po obávaných kostkách. Nebudou chybět obtížné pětihvězdičkové úseky Trouée d'Arenberg, Mons-en-Pévèle a mnohdy rozhodující Carrefour de l'Arbre. Tyto sektory jsou srdcem závodu, kterému se přezdívá Peklo severu. Cíl je tradičně na stařičkém velodromu v Roubaix.
Nejstarší historie závodu měla prazvláštní zápletku. Bylo to začátkem roku 1896, kdy majitelé velodromu v Roubaix navrhli nový cyklistický závod, z něhož se časem stala divácky nejoblíbenější klasika roku. Ale… Co to tehdy bylo za nápad, závodit na kole z Paříže a nikoli směrem naprosto logickým, tedy do hlavního města Francie. Vždyť všechny tehdejší cyklistické podniky naopak v Paříži finišovaly. Navíc organizátoři naplánovali termín tak, aby byly kilometry do Roubaix přípravou na 560 km dlouhý maratónský závod Bordeaux–Paříž. Ten je již minulostí, naopak Paříž–Roubaix je v současnosti jedním z nejdůležitějších dat kalendáře UCI. Mimochodem, prvním vítězem závodu nebyl Francouz, ale Němec Josef Fischer, který se narodil nedaleko českých hranic. Čtyřikrát dokázali Paříž–Roubaix vyhrát Roger de Vlaeminck a Tom Boonen, třikrát mj. Eddy Merckx, Francesco Moser, Fabian Cancellara a Johan Museeuw. Žádný ze současných profesionálů nedokázal vyhrát více než jednou. Na start se i letos postaví sestavy všech stájí World Tour a nejlepší klasikáři světa. K favoritům patří cyklisté stáje Deceuninck – Quick-Step, kteří podobně jako loni i letošní jaro sbírají vítězství za vítězstvím. Ve startovní listině by neměli chybět mj. obhájce Peter Sagan, Greg van Avermaet, Niki Terpstra, Sep Vanmarcke, Jasper Stuyven, Oliver Naesen, Alexander Kristoff a další, mj. exmistr světa v cyklokrosu Wout van Aert, který už na Strade Bianche ukázal, že se v podobných silničních závodech dokáže prosadit mezi nejlepší.
Paříž–Roubaix se opět jede týden po Okolo Flander. A bývá to drastičtější závod, v prachu, po venkovských silničkách a polních cestách. Na kostkách to cyklisty strašně bolí. Ovšem po bolesti přichází… opojení z vítězství. Kdo se bude v Roubaix radovat?
Favorité Paříž–Roubaix
Peter Sagan
Niki Terpstra
Greg van Avermaet
Jasper Stuyven
Sep Vanmarcke
Wout van Aert
Zdeněk Štybar
Gianni Moscon
Edvald Boasson Hagen