Nová sezóna házenkářské Champions League
Foto Sport 1
Sledujte na Sport 1 HD na skylink Live TV
Házenkářským fanouškům konečně začaly lepší časy. Po půlročním půstu se příznivci této rychlé a dynamické hry mohou těšit na házenou v nejvyšší kvalitě. Ženy i muži zahájili nový ročník nejprestižnější evropské klubové soutěže.
Uplynulá sezóna, tak jako u většiny sportů, skončila předčasně. Přesto se alespoň jednoho vrcholu z minulého ročníku dočkáme. Zatímco ženská Liga mistryň play-off bez náhrady zrušila, muži si to o titul rozdají ve Final Four, které se uskuteční v prosinci v německém Kolíně nad Rýnem.
Ženy rozehrály nový ročník Champions League o několik dní dříve. Letos se už nebude hrát v pátek a hracími dny tak zůstávají jen sobota a neděle. Stejně jako v minulých letech má soutěž šestnáct týmů, které jsou ale nově rozděleny pouze do dvou skupin po osmi týmech. První dva celky z každé skupiny postoupí přímo do čtvrtfinále. O zbylé čtyři vstupenky do čtvrtfinále si zahrají týmy na třetím až šestém místě v prvním kole play-off. Co se týká obsazení, tak z loňské šestnáctky letos neuvidíme polskou Perlu Lublin, švédský IK Sävehof a také českého mistra DHK Baník Most. Tuto trojici nahradily CSKA Moskva, Borussia Dortmund a dánské Odense.
Škatule, škatule
V házenkářském prostředí je na přestupovém trhu vždy hodně rušno. Mezi nejzajímavější předsezónní změny patří přestup Nory Mørkové z Bukurešti do Kristiansandu. Lois Abbingová se z Rostova přesunula do Odense. Srbská střední spojka Andrea Lekičová se po odchodu z Bukurešti stala posilou Budućnosti. Brankářky Laura Glauserová a Silje Solbergová přichází do Györu zacelit mezeru po zkušených Kari Aalvik Grimsbøové a Evě Kissové, které ukončily kariéru. Zaměstnavatele změnila také jediná česká hráčka v Lize mistryň Jana Knedlíková. Trojnásobná vítězka této soutěže po pěti letech v Györu míří do norského Kristiansandu. Na trenérské pozici skončil v Rostovu Španěl Ambros Martín, kterého nahradil Švéd Per Johansson.
Kdo má největší šance
Favorité na přední příčky zůstávají stejní jako v minulých letech. Maďarský Györ v minulých letech soutěži dominoval, slavil tituly v letech 2017, 2018, 2019 a i v uplynulém ročníku měl před přerušením nejlepší výsledky. Vysoko míří také oba francouzské týmy, Méty a Brest. Ruský Rostov a rumunská Bukurešť budou spoléhat na dvě velké hvězdy současné házené, Annu Vyakhirevu a Cristinu Neaguovou, která se v minulé sezóně skvěle vrátila po dlouhé pauze způsobené zraněním kolena.
A muži?
Mužská Champions League má formát soutěže stejný jako ženy. Nově se tedy bude hrát pouze ve dvou elitních skupinách. Novinkou jsou i hrací dny. Zápasy základních skupin se nebudou hrát o víkendu jako v minulých letech, ale ve středu a ve čtvrtek v pravidelných časech, 18.45 a 20.45. Duely v základních skupinách skončí v únoru a pak se rozjede play-off. Final Four je naplánované tradičně do kolínské Lanxess arény. Tentokrát se bude končit o něco později. Jméno vítěze se dozvíme 13. června příštího roku.
A nováčkem je…
V obsazení pro letošní ročník dochází pouze k jediné změně. Do soutěže se vrací Nantes, které nahradilo jiný francouzský celek, Montpellier, šampiona z roku 2018. Stejně jako v Lize mistryň se na předních příčkách očekávají tradiční favorité, kteří nejvyšší pozice drželi i v minulé sezóně. Čtveřice Barcelona, Kiel, PSG a Veszprém, tedy týmy, které mají před sebou ještě dohrávku sezóny 2019/2020, jsou skloňovány i s ohledem na účast v závěrečných fázích nové sezóny.
Plán nejbližších přenosů na Sport 1 HD
23. září
THW Kiel – HBC Nantes
23. září
PSG – Flensburg-Handewitt
24. září
Telekom Veszprém – PPD Zagreb
24. září
Barça – RK Celje Pivovarna Lasko
30. září
Meshkov Brest – PSG HB
30. září
PPD Zagreb – Aalborg Handbold
1. října
Elverum Handball – Kielce