Giro d’Italia se vrací
Foto GETTY IMAGES
Jaké příběhy se zrodí v letošním 102. ročníku Giro d’Italia? Nechme se překvapit. Bude to ale stoprocentně opět nervy drásající závod.
Takový, jako loni. Simon Yates vyhrál tři etapy a rozdával cyklistickou radost. Ovšem v etapě do Bardonecchie předvedl Chris Froome heroickou 80 kilometrů dlouhou sólovou jízdu jak z dávných cyklistických časů a oblékl růžový trikot vítěze. Co letos? Krásnou cyklistickou podívanou si užijeme už v úvodní krátké časovce v Bologni, jejíž závěr tvoří dvoukilometrové prudké stoupání ke svatyni Madonna di San Luca. Parádní start!
Cizinci hrají prim
Giro d’Italia se jelo poprvé v roce 1909 a přerušily ho pouze světové války. Eddy Merckx vyhrál pětkrát, stejně jako v dávnějších dobách Fausto Coppi a Alfredo Binda. Giro bylo vždy tvrdým závodem plným legendárních příběhů, které se dodnes vyprávějí a po jejichž opakování italští tifosi (fanoušci pozn. red.) touží. Věřme, že i letošní Giro d’Italia nabídne drama až do závěrečné etapy, do posledních kilometrů. A že budoucí cyklistické generace budou mít o čem mluvit.
Cizinci se na italských silnicích v minulosti neprosazovali snadno, v posledních osmi letech ovšem dokázal domácí fanoušky potěšit vítězstvím pouze dvakrát Vincenzo Nibali. Proč? Na Giro d’Italia totiž přijíždí každoročně mimořádná konkurence. Letos se na start postaví vítěz z roku 2017 Tom Dumoulin, soupeři Nibaliho a dalšími favority jsou i loni dlouho vedoucí Simon Yates a dva kolumbijští vrchaři Egan Bernal a Miguel Ángel López. Počítat konečně musíme i s Primožem Rogličem a mistrem světa Alejandrem Valverdem. Pravděpodobně jediným českým cyklistou na startu bude Jan Hirt v dresu Astany, který by měl pomáhat v nejtěžších horách Lópezovi, o němž říká, že je již v současnosti nejlepším vrchařem světa.
Italská krása i děs
Rozhodujícím prvkem závodu bývají každoročně hory. Od 13. etapy prožijí cyklisté horské peklo, celkem šest etap je zavede do drsných stoupání. Nejvyšším bodem závodu je známý Passo Gavia v nadmořské výšce 2618 metrů. V takových výškách se Giro d’Italia stává vrcholnou sportovní disciplínou, v horách navíc budou čekat na cyklisty v jarním termínu zima a sníh. Možná hodně zimy a hodně sněhu. A tak si i nejlepší z nejlepších budou muset sáhnout na dno svých sil.
Letošní Giro d’Italia navštíví řadu historických italských míst spojených s rokem 2019, například toskánské městečko Vinci, v němž prožil dětství Leonardo da Vinci, od jehož úmrtí letos uplynulo 500 let. Celý ročník se ponese v duchu legendárního Fausta Coppiho, Itálie letos slaví sto let od jeho narození. Peloton tak zavítá mimo jiné do Novi Ligure, kde kdysi ve třinácti letech začal pracovat jako učeň v lahůdkách pana Merlana. A cyklisté konečně uctí i městečko L'Aquila v regionu Abruzzo, které bylo před deseti lety zpustošeno zemětřesením.
Giro d’Italia sledujte na Eurosportu od 11. května do 2. června. Eurosport 1 přináší z každé etapy nejméně čtyřhodinové přenosy živě, ve večerních hodinách i dvouhodinový sestřih. Giro d’Italia tradičně společně komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký. (Eurosport 1 zároveň vysílá od 12. května ŽIVĚ i závod Okolo Kalifornie, kde startuje Peter Sagan. Komentuje Petr Nejedlý.)
Poslední vítězové Gira d’Italia
2014 / Nairo Quintana (Kolumbie)
2015 / Alberto Contador (Španělsko)
2016 / Vincenzo Nibali (Itálie)
2017 / Tom Dumoulin (Nizozemsko)
2018 / Chris Froome (Velká Británie)