Ta noc byla delší než celý rok…
Foto Profimedia.cz, CS Film
Sledujte na CS Film na skylink Live TV
Devátý a desátý červen 1942 znamenal pro obec Lidice nejděsivější okamžik dějin. Rukou nacistů zde přišlo o život 340 lidí, 192 mužů, 60 žen a 88 dětí. Ani tento počet ale nebyl konečný. Proč Ozvěny lidické noci zabíjely ještě dlouho po skončení války?
Dokumentárně-historický snímek režiséra Pavla Dražana, který vznikl podle stejnojmenné knihy publicisty a novináře Stanislava Motla, který se na snímku podílel jako scenárista. To jsou Ozvěny lidické noci.
Prokletý červen
Okolnosti, které vedly k masakru v Lidicích, jsou notoricky známé. Koncem prosince 1941 byli na území Československa vysazeni rotmistři Jozef Gabčík a Jan Kubiš, čímž naostro odstartovala operace s krycím názvem Anthropoid. Ta měla za cíl spáchat atentát na tehdejšího zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, ke kterému došlo o pět měsíců později, 27. května 1942 v Praze Libni. Heydrich byl těžce raněn, 4. června 1942 pak na následky infekce způsobené zraněním zemřel. A vypukl teror.
Krevní msta
Ihned po atentátu začalo hromadné zatýkání a popravování lidí ve snaze co nejdříve odhalit skrýš a identitu atentátníků. To se ale nedařilo a již tak frustrovaným Němcům Heydrichova smrt přilila olej do ohně. Shodou nešťastných náhod padly nacistům do oka právě Lidice. SS-Gruppenführer Karl Hermann Frank se v naději, že posílí své postavení v očích Hitlera, a tím tak dostane šanci stát se příštím říšským protektorem, rozhodl, že předvede, jak umí být rázný a navrhl srovnat Lidice se zemí. Hitler souhlasil a celá akce se tak mohla dát do pohybu.
Děsivé výpovědi
To, co se dělo poté, je dnes nepředstavitelné. Masové vraždy, deportace do vyhlazovacích táborů, pálení a vyhazování budov do vzduchu. Po Lidicích nemělo zbýt ani památky. A právě zde se začaly tvořit příběhy lidí, které jsou diváku dopodrobna představeny v Ozvěnách lidické noci. Jaký byl vlastně osud muže, který přežil vraždící běsnění, protože zabil svého syna? Kdo byl tím terezínským vězněm, kterému se podařilo pro oběti uspořádat před jejich pohřbením improvizovanou mši, za kterou mohl zaplatit vlastním životem? Jak dlouho se dařilo posledním lidickým mužům přežívat v okolních lesích a kdo je nakonec udal? Proč si krásná mladá dívka vzala třináct let po skončení války dobrovolně život a co měla s Lidicemi společného?
Stanislav Motl
Šestašedesátiletý rodák z Ústí nad Orlicí, publicista a novinář (působil například v týdeníku Reflex) se veřejnosti do podvědomí za svého života zapsal nejen mnoha literárními díly, ale také jako reportér televizního pořadu Na vlastní oči.
Ozvěny lidické noci
Režie Pavel Dražan
Scénář Stanislav Motl
Obsazení Julián Hrbek, Kristýna Dražanová, Milan Dumbrovský, Libor Dušek, Jan Hradílek, Jaroslava Frýdová
Délka 57 min.
Rok 2011