Stíny minulosti
Foto Cinemax
Jedna londýnská kavárna se stává poklidným místem setkávání iráckých uprchlíků. Minulost i radikální islamisté je však doženou i v Londýně...
Bagdád v mém stínu představuje zajímavý thriller hned v několika rovinách. Nejen, že se zde objevuje téma terorismu a radikálního islámu, ale také je to příležitost nahlédnout do života emigrantů. Většinou si představujeme, že jakmile jste emigrant, pak si musíte rozumět s kýmkoli, kdo také emigroval z vaší rodné země. Jak uvidíte, tak i ve zdánlivě přátelské komunitě je různých problémů dost a dost.
K hlavním postavám snímku patří básník Taufiq, který je zároveň i hlavním vypravěčem. Film se totiž odvíjí retrospektivně za pomoci flashbacků. Taufiq je zatčen a postupně při výslechu vysvětluje vše, co se v posledních měsících událo. A tak se seznámíte také s číšnicí Amal, která je sice vystudovaná architektka, ovšem jako uprchlík bez příslušných dokumentů se své profesi věnovat nemůže. Do Londýna navíc uprchla před svým manželem. O trochu lépe je na tom alespoň po pracovní stránce počítačový mág Muhanad. A další postavou z této barvité mozaiky je Naseer, Taufiqův synovec, který stále víc podléhá názorům a vlivu radikálního kazatele v místní mešitě. A také se zde otevírá téma homosexuality, která je v islámské komunitě stále tabuizovaná.
Život s cejchem
Film tak nabízí mnoho témat a propojuje je do napínavého thrilleru. Všechny postavy doufaly, že v Londýně najdou klid. Ale ať už jde o náhle se objevivšího manžela, nebo otázku radikálního islámu, problémy, před nimiž utíkaly, si je najdou i v evropské metropoli.
Budete tak moci sledovat napínavý snímek, v němž se dostávají do konfliktu především tradice a rodina s moderním světem a uvolněnějšími hodnotami. To však neznamená, že jde o nějakou moralistní agitku. Naopak Bagdád v mém stínu se nesnaží soudit a dávat jakékoli návody na život (i když padouši jsou vykresleni přeci jen trochu jednostranně). Zápletku záměrně zcela neprozrazujeme, abychom nespoilovali a nepřipravili vás o trochu té detektivní práce. Co rozhodně prozradit lze, je že jde o zajímavý pohled na uprchlickou komunitu nikoli z vnější perspektivy plné stereotypů a předsudků, ale zevnitř.
A nesmíme zapomenout ani na velmi dobře uchopený vizuál kameramanem Ngo The Chauem.
Zajímavost
Sám režisér Samir pochází z Iráku, ale žije mimo svoji vlast, proto jsou mu všechna témata nastíněná ve filmu velmi blízká.
Bagdád v mém stínu
Režie Samir
Scénář Samir
Obsazení Haitham Ali, Zahraa Ghandour, Waseem Abbas, Shervin Alenabi, Maxim Mehmet, Myriam Abbas, Awatif Salman
Délka 105 min.
Rok 2018