Drogy, které CIA nesmrděly
Foto FilmBox Premium
Sledujte na FilmBox Premium HD na skylink Live TV
Jednotlivec proti systému. Ať už se jedná o novináře, agenta či obyčejného člověka zahnaného do kouta, jde o jedno z nejpopulárnějších thrillerových schémat.
V zpomenout můžeme například Hitchcockovo Na sever severozápadní linkou, Nepřítele státu Tonyho Scotta či Labyrint lží jeho bratra Ridleyho. Svůj příspěvek přidal v roce 2014 i specialista na seriály, režisér Michael Cuesta se snímkem Smrt čmuchala, natočeným na základě skutečných událostí, které se odehrály v polovině 90. let a otřásly důvěrou americké společnosti v práci a metody CIA.
Velké příběhy někdy vznikají i v malých médiích. Tak jako v roce 1996, kdy v lokálním deníku San Jose Mercury News vyšla série šokujících článků „Temná aliance“ novináře Garyho Webba. Popisovala aktivity CIA v 80. letech, kdy měla agentura v rámci podpory nikaragujských guerill „Contras“ pomáhat s pašováním kokainu do Spojených států, konkrétně na předměstí kalifornských měst. Z utržených peněz byl potom financován odboj proti vládě levicového autoritáře Daniela Ortegy. Mimochodem, nejednalo se o jedinou kauzu týkající se tajného angažmá v této latinskoamerické zemi. Americkou politikou již v polovině 80. let otřásl případ nazývaný „Iran-Contra“. Kongres tehdy odhlasoval zákaz prodeje zbraní zmíněným nikaragujským guerillám, vláda Ronalda Reagana však v této aktivitě pokračovala na zapřenou a využila k ní peníze z prodeje zbraní do embargovaného Íránu.
Zpět ale ke Garymu Webbovi, ve filmu ztvárněném nedávným návštěvníkem karlovarského festivalu, hollywoodskou hvězdou Jeremy Rennerem (Smrt čeká všude, Avengers, Příchozí). Jeho investigativní aktivity jej zavedly do prostředí latinskoamerických drogových bossů, kalifornských ghett i nejvyšších míst státní správy. Samotný novinář měl velmi kontroverzní pověst a znám byl především svou arogancí a vysokým míněním o sobě samém. Kombinace těchto vlastností s tím, že takto významný materiál vydaly v podstatě regionální noviny, byla výbušná a reakce velkých hráčů na sebe nenechala dlouho čekat. Významné deníky jako The New York Times, Washington Post či Los Angeles Times vzápětí ve vlastních článcích zpochybnily Webbovy metody i závěry, a nakonec se za svého novináře plně nepostavilo ani vedení domovských novin. Jeho kariéra nabrala posléze sestupnou tendenci a profesní pád byl jedním z faktorů, které vedly k Webbově sebevraždě v roce 2004. Na druhou stranu články vyvolaly bouřlivou reakci politické scény a následně vyšetřování ministerstva spravedlnosti, Kongresu a také interní šetření v rámci CIA. Ani jedno z nich nicméně novinářovy informace nepotvrdilo.
Kromě Jeremyho Rennera se ve snímku Smrt čmuchala mihne řada dalších známých tváří. Těšit se tak můžete například na legendárního Andyho Garciu (Neúplatní, Kmotr) jako drogového lorda Norwina Menesese či skvělé rutinéry vedlejších rolí Olivera Platta (Duel Frost-Nixon, 2012) a Barryho Peppera (Zachraňte vojína Ryana, Opravdová kuráž).
Smrt čmuchala
Režie Michael Cuesta
Scénář Peter Landesman
Obsazení Mary Elizabeth Winstead, Jeremy Renner, Paz Vega, Michael Sheen, Robert Patrick, Ray Liotta, Barry Pepper
Délka 112 min.
Rok 2014