Začátkem šedesátých let nedostávala moderní hudba v Británii téměř žádný prostor na vlnách veřejnoprávního rozhlasu. Vznikla proto scéna pirátských stanic vysílajících z oceánu.
Příběh komedie Piráti na vlnách se odehrává v časech, kdy se veřejnoprávní BBC pod tlakem konzervativních politických kruhů vzpírala hrát rockovou hudbu, přesněji řečeno ji nehrála více než dvě hodiny týdně. Progresivní producenti si tehdy našli způsob, jak nesmyslné omezení obejít: koupili starou loď, se kterou zakotvili mimo britské výsostné vody a odtud šířili své pirátské vysílání.
Protože vysílali „ze zahraničí“, nepotřebovali licence a nemuseli se ohlížet ani na britské předpisy. Zato ale mohli přijímat peníze z reklamy, takže obdobné typy rozhlasových stanic začaly růst jako houby po dešti. Do pěti let poslouchalo pirátská rádia až patnáct milionů mladých Britů. To už omezení na britském rozhlasovém trhu sice padala, nelegálních rádií ale dodnes v Británii funguje na sto padesát – jen už nevysílají ze Severního moře, ale prostřednictvím internetu.
Pod pirátskou anténou
Začátky scény pirátských rádii můžete prožít s drsnou komedií Piráti na vlnách. Píše se rok 1966 a hlavní hrdina – teenager Carl – je svou matkou poslán na jednu z těchto lodí, která se plaví podél skotského pobřeží. Jejím kapitánem je Carlův kmotr – a kdo ví, možná i otec – Quentin. Ten šéfuje partě bláznů, mezi které patří americký hudební fanatik přezdívaný Hrabě, třeskutě zábavný moderátor Dave, playboy Gavin a další postavičky.
Společně čelí pokusům úřadů stanici umlčet, slaví divoké večírky a užívají si nezávazného sexu – zkrátka žijí šedesátá léta se vším všudy. „Naše generace po nocích pod polštářem poslouchala úžasnou muziku, která se jinde slyšet nedala, a z obýváku na nás řvali rodiče, ať ten kravál vypneme,“ říká o svojí inspiraci k filmu jeho režisér a scénárista Richard Curtis. „Kvůli určitému puncu ilegality jsme do ní byli možná o to víc zažraní.“
V komedii pro dospělé účinkuje celá řada zajímavých herců, například loni v pouhých šestačtyřiceti letech zesnulý Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara známý z filmů jako Big Lebowski (1998), Talentovaný pan Ripley (1999) nebo
Capote (2005). V Curtisově snímku mu sekundují mimo jiné anglický komik Nick Frost, známý z parodického hororu Soumrak mrtvých (2004) nebo akční taškařice Jednotka příliš rychlého nasazení (2007). I Chris O‘Dowd a Katherine Parkinson budou mnoha divákům důvěrně známí z legendárního sitcomu IT Crowd.