Nejen nejznámější, ale i nejzáhadnější, nejkrvavější, nejdivnější nebo nejkultovnější… Takové jsou nejfantastičtější fantasy seriály.
Merlin
Nejpřístupnější: Příběhy a dobrodružství slavného mága, když byl ještě kluk, se postupně dočkaly pěti sérií se svébytnou britskou atmosférou. Hlavní hrdina to nemá jednoduché, protože magie je v celém království přísně zakázaná. V moderním převyprávění legendy pro celou rodinu nechybí ani mladý (ještě ne král) Artuš nebo Morgana. V páté závěrečné sérii už se ale
Artuš chopí žezla a Merlin se stává jeho pravou rukou. Po třech letech klidu a míru se zdá, že nic nestojí v cestě tomu, aby Kamelot zažil zlaté časy prosperity a slávy. Jenže je tady ještě čarodějka Morgana, její plán na svrhnutí Artuše a vize ikonického hradu v troskách. Na scénu se dokonce vrací i Merlinova konkurence. Bitva o Kamelot začíná a nic už nebude jako dřív.
Hra o trůny
Nejznámější: Třenice a tahanice o trůn v Sedmi královstvích i za jejich hranicemi jsou dobře známé. Hře o trůny podlehly miliony fanoušků, přestože zatím není jisté, jak skončí. Autor knižní předlohy George R. R. Martin totiž ještě musí dopsat dva poslední díly. Možná se dočkáme letos? Seriálu určitě, pátá řada bude v dubnu. Šestá pak za rok.
Tajemství pravdy
Nejambicióznější: Po velkém úspěchu Pána prstenů se režisér Sam Raimi rozhodl zfilmovat knižní sérii Meč pravdy. Její autor Terry Goodkind ho přesvědčil, že televizní obrazovka se bude hodit víc než stříbrné plátno. Příběh mladého dřevorubce, který se stane Vyvoleným v boji se Zlem, se dočkal dvou řad. Na všech čtrnáct knížek se tedy nedostalo.
Camelot
Nejpodceňovanější: Zatímco seriály Vikingové a Tudorovci i dva filmy o královně Alžbětě se setkaly s úspěchem, když se jejich autor Michael Hirst pokusil ambiciózně převyprávět legendu o králi Artušovi, projekt po deseti dílech skončil. Viditelně dospělejší seriál než Merlin si bral za vzor The Wire – Špínu Baltimore. A vynikal ve svlékání
Evy Green.
Spartakus: Krev a písek
Nejkrvavější: Draci, princezny, ani magické artefakty někdy nejsou potřeba, když má člověk starého dobrého vůdce gladiátorů a brutálně stylizované digitální efekty jako z filmu 300: Bitva u Thermopyl. Seriál Spartakus sice (tak trochu) vychází z historie, ale jinak je fantasticky krvavý a vůči dějinám zábavně nevěrohodný. Kubrick by se divil.
Robin Hood
Nejzáhadnější: Anglická pověst o zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával, se v 80. letech dočkala mystické verze. Robin z Locksley bojuje s vrchností a miluje pannu Marianu jako ochránce Sherwoodu vybraný duchem hvozdu s jelení hlavou. Dokonce „přežije“ i vlastní smrt – a na nějakou dobu i přeobsazení hlavní role synem Seana Conneryho.
Nikdykde
Nejkultovnější: Po setkání se záhadnou zraněnou dívkou se hlavní hrdina dostává do tajuplného podzemního světa, o kterém neměl ani tušení. Seriál z 90. let vznikl v produkci televize BBC a jeho autorem je Neil Gaiman. Stejnojmenná knížka se následně po letech psaní komiksu Sandman stala jeho románovou prvotinou.