Láska si nevybírá
Foto AMC
Sledujte na AMC na skylink Live TV
Vztahy mezi umělci nejsou nikdy jednoduché. A co teprve když jde o vztah milostný mezi mladičkou malířkou a charismatickým spisovatelem…
Dora Carrington (Emma Thompson) je mladá talentovaná malířka, která se začala prosazovat během první světové války. Nosila krátký sestřih, a tak když ji poprvé uviděl známý spisovatel Lytton Strachey (Jonathan Pryce), musel se ptát: „Kdo je tento okouzlující chlapec?“ Jaké to pak pro něho bylo překvapení, když zjistil, že jde o dívku. Umělci se velmi rychle sbližují, rozumí si a určitě by tvořili ideální pár, kdyby Strachey nebyl homosexuál…
To, co tedy nakonec Dora a Strachey sdíleli, byla platonická láska, která byla skutečná a vydržela. Strachey byl ve skutečnosti slavný především díky knize Eminent Victorians (1921) – mýty bořící dílo, jež si bere na paškál ikony své doby a vše je napsáno s notnou dávkou skepse a ironie. A možná proto byl blízký scenáristovi Christopheru Hamptonovi, dramatikovi (Povídky z Hollywoodu), který získal Oscara za svůj scénář k Nebezpečným známostem. Plamen lásky si nechal pěkně uležet, několik let ho měl zamčený v šuplíku, aby nakonec vše sám zrežíroval. A to bylo zřejmě dobře.
Plamen lásky totiž není konvenčním romantickým snímkem. Spíše stojí v opozici. Nebojí se sarkasmu (jako se ho nebál Strachey), ani otevřených rozhovorů o sexu. Přesto zde nejsou žádné lascivní scény, žádná nadbytečná nahota, která by vše okořenila trochou skandálnosti a možná přitáhla víc komerční pozornosti. Na konci filmu ani nebrečíte dojetím či smutkem. Přesto je příběh plný citů, něhy a lásky. Geniální, když se někomu podaří z cukrové vaty udělat delikátní zákusek!
O čem tedy tento film vypráví, když ne o klasické lásce? Je to především obraz určité doby. Dozvíte se spoustu informací o britském umění, o seskupení Bloomsbury, které sdružovalo nejrůznější umělce, ale především svobodomyslné lidi. Je to také obraz britské společnosti, která byla svázána konvencemi, ale přesto nabízela dostatek prostoru pro „tajné lásky“. Ale hlavně je to příběh dvou lidí, které pojil opravdu silný cit, který nedokázala zpřetrhat ani odlišná sexuální orientace, ani společenské konvence, ani odloučení, ani zdravotní potíže. Dora a Strachey byli dosti neortodoxní, ovšem z hlediska lásky to byli jedni z nejklasičtějších milenců, které si lze představit.
V žáru lásky
Režie Christopher Hampton
Scénář Christopher Hampton
Obsazení Emma Thompson, Jonathan Pryce, Steven Waddington, Samuel West, Rufus Sewell, Penelope Wilton, Janet McTeer
Délka 122 min.
Rok 1995