Kšeft za všechny prachy
Foto AMC
Sledujte na AMC na skylink Live TV
Filmoví kriminálníci jako Bonnie a Clyde či Butch Cassidy a Sundance Kid často zažívají parádní jízdu, užívají si naprosté svobody a dělají si, co chtějí. Dokud jim do toho nezačnou jaksi házet vidle příslušné orgány…
Ti seriáloví to mají komplikovanější, přeci jen musí udržet stabilní příjmy několik sezon. A Walteru Whiteovi (Bryan Cranston) se to podařilo. Nejenže coby bývalý učitel chemie, finančně na dně a zdravotně krůček od rakve, dokázal najít skulinku vedoucí k balíku peněz, ale získal z ní rovnou stabilní živobytí. Jenže, popravdě, u svého byznysu nezažívá žádné slastné pocity a tělo mu nezalévá adrenalin jako při nějaké vloupačce, spíše si sáhne až na samotné dno a každý kšeft je pro něj utrpením. Seriál Perníkový táta prostě nabízí skvělou kombinaci černého humoru a životních těžkostí, které zčásti zažívá každý a zčásti jsou pro většinu lidí naprosté sci-fi.
Walt je typickým „middle-class“ Američanem ve středním věku. Ekonomika i politika země na lidi jako on tlačí, aby snižovali své nároky a uskromňovali se. V práci je pomalu válcují mladší ročníky a výhled na klidný důchod mají z finančních důvodů v nedohlednu. Někdo by si možná hodil mašli, Walt však díky své inteligenci ví, že existuje ještě jedna cesta: cesta zločinu!
Pět řad seriálu vás velmi důkladně seznámí nejen s Waltem, ale také s jeho ženou, synem, parťákem Jessem a dalšími podobnými týpky i „zákazníky“. Ani jednou nevybočí ze způsobu vyprávění, jaký si tvůrci v první sérii nastavili. Uvidíte, že zpomalené záběry mohou dělat divy, ne jen narušovat děj, ale naopak umožnit vyniknout slovním hříčkám i situační komice. Máte strach, že vás to brzy omrzí? Omyl, neomrzí vás to snad nikdy. Seriál je totiž scenáristická lahůdka plná nečekaných zvratů a často jde úplně proti klasickým dějovým vzorcům, takže se máte na co těšit s každým dalším dílem. Mezi fanoušky navíc panuje vzácná shoda, že každá série posouvá Perníkového tátu o úroveň výš, což u seriálů nebývá až tak obvyklé. Peter Jackson jednou prohlásil, že první dva díly Pána prstenů natočil jen kvůli tomu třetímu – a v tomto případě jako by první čtyři série vznikly jen kvůli té páté…
Popisovat jakkoli děj nebo vybrané epizody nemá smysl. Perníkový táta je něco, co musíte vidět, abyste si udělali vlastní obrázek. Můžeme vám však rozhodně zaručit kvalitu, co jiného taky čekat od Vince Gilligana, který je podepsaný například pod dalším výborným seriálem Šílenci z Manhattanu (v orig. Mad Men). Filmové i televizní společnosti prostě téma ekonomického i sociálního úpadku kravaťáků ze střední třídy začíná bavit. Vzpomeňte si třeba na Ženy v balíku, kde hraje Diane Keaton buržoazní hospodyňku nucenou pracovat jako opatrovnice, když její manžel přijde o práci. Životní ironie, jíž jsou takové osudy nabité, je pro diváky i tvůrce velice přitažlivá. Zvláště to jde vidět v Perníkovém tátovi, kde Bryan Cranston herecky exceluje v různých polohách – hlubokých depresích i chvílích až prorockých sebeuvědomění. Ale dost už řečí, kdo jste ještě neviděli, neváhejte!
Koukněte i na
Volejte Saulovi
Jestli jste si zamilovali geniálního chemika a amatérského dealera Waltera, pak si určitě oblíbíte i další seriál z dílny Gilligan a Gould – Volejte Saulovi (Better Call Saul). Prozatím jsou natočené tři série a Walterův právník Saul, který ho dokázal vysekat z nejrůznějších průšvihů, vypadá jako další trefa do černého. V mnohém se „Perníkáři“ podobá, ale rozhodně nejde jen o filmařsky bravurně překopírovaný koncept. Se Saulem se totiž potkáte v roce 2002, tedy šest let před zahájením Walterovy nelegální superkariéry. Saul je opět typický antihrdina, se zákony si hlavu příliš neláme, přesto ho nemáte za padoucha, naopak si ho velmi rychle oblíbíte.
Perníkový táta
Režie Adam Bernstein, Michelle MacLaren, Colin Bucksey, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Johan Renck, Terry McDonough, Michael Slovis
Scénář Vince Gilligan, Peter Gould…
Obsazení Bryan Cranston, Anna Gunn, RJ Mitte, Betsy Brandt, Aaron Paul, Dean Norris, Giancarlo Esposito
Délka 62 × 48 min.
Rok 2008