Režisér výpravných trháků Peter Jackson si splnil
svůj dětský sen a po dvaceti letech vrátil na stříbrné
plátno jednu z legend kinematografie.
První filmový King Kong z roku 1933 s Fay Wray v hlavní roli byl podle Jacksonových slov snímkem, který v něm probudil touhu stát se filmařem. Pod hlubokým dojmem z filmu vzal devítiletý Peter do ruky kameru rodičů, aby se pomocí hraček a panenek pokusil o „remake“ snímku. Kdo by tehdy řekl, že jej o pětatřicet let později skutečně natočí a budou mu za něj pršet Oscary.
Na svoji chvíli si zarostlý Novozélanďan dokázal počkat, až když prorazil s trilogií Pán prstenů. Jako režisérská hvězda dokázal sehnat dostatečné finance na svůj záměr, který pojal skutečně ambiciózně. A to měla jeho adaptace příběhu o obří gorile původně stát sto padesát milionů dolarů, nakonec se však náklady vyšplhaly dokonce na dvě stě sedm milionů, což z ní v roce 2005 udělalo nejdražší do té doby natočený film.
Na výsledku je to vidět – trikové efekty a nákladná výprava dodnes představují špičku mezi hollywoodskou produkcí. Díky Jacksonovu režisérskému umění je film do poslední minuty strhujícím zážitkem i přesto, že se až na detaily drží původní zápletky z třicátých let, do kteréžto doby je film také situován. Diváci se mohou těšit na nově a neuvěřitelně realisticky podané souboje King Konga s dinosaury, či slavnou scénu, ve které šplhá po Empire State Building.
Kráska a zvíře
Silnou stránkou filmu je také jeho herecké obsazení. Hlavní (lidskou) roli si zahrála Naomi Watts, jejímuž kouzlu jen stěží dokáže odolat mužské publikum, natožpak obří opičák. Bezohledný vedoucí výpravy v podání Jacka Blacka posedlého veleopa omámí a převeze do New Yorku, kde na něm chce vydělat velké peníze. Kongova soka v lásce ztvárnil oscarový Adrian Brody.
Ve filmu se objeví také Andy Serkis, kterého diváci znají jako Gluma z obou Jacksonových trilogií ze Středozemě. V King Kongovi si vystřihl hned dvě úlohy: opět si navlékl oblek, jehož prostřednictvím se do počítače přenesly hercovy pohyby, aby se staly předlohou animace opičáka podobně, jako se natáčely scény s Glumem. Serkis s režisérem mimochodem celé týdny studovali chování goril, aby výsledné scény působily co nejautentičtěji. Zároveň herec ukazuje i svou skutečnou tvář v roli nesympatického lodního kuchaře.
O hudbu se postaral James Newton Howard, který si za spolupráci na bezmála sto padesáti snímcích vysloužil po jedné ceně Grammy a Emmy stejně jako osm nominací na Oscara. Těch se nepřekvapivě dostalo i Jacksonovu King Kongovi. Ze čtyř film proměnil tři ve zlatou sošku, mimo jiné v kategorii nejlepší triky. Zaslouženě vydělal více než půl miliardy dolarů, což je jistě jeden z důvodů, proč se přespříští rok v kinech Kong objeví znovu. Sice od jiného studia, s jiným režisérem a úplně novou zápletkou, jistě je ale na co se těšit.