Profesionální Pytlík Martin Freeman poprvé ukazuje odvrácenou tvář v nečekaném televizním hitu podle kultovního nezávislého krimi dramatu.
Martin Freeman má za sebou skvělých pár měsíců. Bývalá anglická komediální hvězda z Kanclu, kterou za hranicemi britského impéria obdivovali víceméně jenom zasvěcení, se nedávno vyhoupla mezi filmové
a televizní hvězdy. Může za to Freemanův parťák nejslavnějšího detektiva na světě dr. Watson v seriálovém fenoménu Sherlock i jeho zosobnění Bilba Pytlíka ve výpravné fantasy sáze Hobit. A nejen oni.
„Třetím mušketýrem“ nezapomenutelných Freemanových rolí se stal podpantoflák Lester z nečekaného televizního hitu Fargo. Freeman má jednu z klíčových rolí ve stejnojmenné televizní verzi slavné černohumorné kriminálky z roku 1996. Desetidílná mini série, která už stihla nadchnout zahraniční diváky i kritiku, není předělávkou, ale novou variací na povědomé téma. A je to celkem bomba.
Ve dvou se to lépe spřáhne
Je leden 2006. Zapadákovem v Minnesotě projíždí podivín Lorne Malvo. Jeho sklony k násilí a ještě násilnějším řešením zapeklitých situací, nebo zvláště otravných jedinců, ovlivní i Lesterův do té doby veskrze průměrný až bezvýznamný živůtek. Prapodivná dvojka ale rychle získává konkurenci na té správné straně zákona v zástupkyni šerifa Molly a policistovi Guse. Zatímco po boku neznámé Allison Tolman se objevuje Colin Hanks (syn slavnějšího Toma, který na sebe slušně upozornil v seriálech Dexter a Žhavá láska), Freeman dostal příležitost zazářit vedle Billyho Boba Thorntona, proslaveného komedií Santa je úchyl.
„Mám rád, když se mezi herci vytvoří pouto. Podle mě je herectví komplet o těch ostatních. Zní to jako něco, co se má říkat, ale je to pravda,“ tvrdí Freeman po zkušenostech s Benedictem „Sherlockem“ Cumberbatchem nebo celým komandem dobrodruhů z Hobita. „Taky mám rád, když můžu každý druhý den točit sám, protože to je zase možnost ponořit se do sebe, a mít nad vším úplnou kontrolu. Ale nejlepší práce vždycky vyjde díky alespoň ještě jedné další osobě v místnosti.“
Hrůzostrašná zábava
První zprávy o tom, že podle oscarového hitu Fargo od králů nezávislé filmové scény vznikne televizní mini série, přinejmenším zdvihly pár obočí. Pochybovače zlehka uklidnila aspoň producentská účast Coenů. Joel a Ethan se sice soustředili mimo jiné na své úspěšné komediální drama V nitru Llewyna Davise, ale ve svém nabitém rozvrhu si i tak našli čas na sepsání desítek stran o tom, co by v televizním Fargu nemělo chybět. „Když jsem poprvé dostal nabídku hrát ve Fargu, bylo to bez dalších souvislostí, takže mě napadlo: Má to vůbec cenu?,“ vzpomíná Freeman. „Stejný pocit jsem měl mimochodem i ohledně Sherlocka. Po pár stránkách bylo jasné, že odpověď je ano.“ Freeman se považuje za fandu Coenů a myslí si, že jejich práce je snadno rozpoznatelná. Jako u všech velkých režisérů a umělců člověku dojde, na co se dívá a kdo za to může. Deset epizod mini série Fargo, oceněné deseti Emmy a nominované na dalších pět Zlatých glóbů, je na tom podobně.
„Jsou hrůzostrašné a stejně zábavné jako originál, ale zároveň v sobě mají něco vlastního, osobitého. Hrát něco, co tady bylo už před dvaceti lety, by mě nebavilo,“ vysvětluje. „Tohle Fargo je něco jiného a jedinečného.“ Aspoň dokud se v roce 2015 nedostane na obrazovky pokračování. To už se ale po vzoru hitu antologie American Horror Story chystá s jiným příběhem, postavami i herci. Ledaže…