Vyrostli jako bratři, ale stali se z nich nepřátelé na život a na smrt. Jeden z nich vládl jako egyptský faraón, ten druhý, jen obyčejný nalezenec, se však stal legendou, byl jím totiž Mojžíš. Jiná legenda, Ridley Scott, převedla jejich nesmrtelný příběh na filmové plátno. Tvůrce Gladiátora tak dostal šanci ukázat, jestli ještě umí natočit dechberoucí historický velkofilm.
Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese. Mocný faraón měl jediného blízkého přítele, Mojžíše, který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel ve chvíli, kdy se Mojžíšovi zjevil „jiný“ Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví a přivést jej do země zaslíbené. Stát se vůdcem i prorokem.
„Příběh Mojžíše byla obrovská výzva, kterou jsem si zamiloval. Chtěl jsem prozkoumat jeho složitý charakter a byl jsem ohromen tím, čím si musel projít. To, že nejprve byli bratři, a pak se z nich stali soupeři, kteří spolu válčí, dělá ten příběh velmi atraktivním,“ vysvětlil Ridley Scott, proč se pustil do příběhu, jenž filmaře zlákal už několikrát. Scott se nejprve proslavil jako autor skvělých sci-fi díky hitům Vetřelec či Blade Runner. Na kontě má ovšem i oscarového Gladiátora, v němž na čas stanovil, jak má vypadat akční historická epika.
„Mám rád velkolepost,“ pokračuje Scott. „Věděl jsem, co dělat s Gladiátorem – jak ho přivést k životu a cítit jako lidé, kteří v té době žili. V Exodu jsem chtěl podobně přivést k životu egyptskou kulturu, ale způsobem, jak to nikdo předtím ještě neudělal.“ Počínaje úvodní filmovou bitvou, kde patnáct tisíc egyptských vojáků zaútočí na tábor Chetitů, až po tyčící se stavby, děsivý sled deseti morových ran seslaných na Egypt a rozestoupení Rudého moře, tím vším dal Scott biblickému vyprávění moderní filmový výraz. Epos vznikal v Pinewood Studios v Londýně a na lokacích v Almerii v jižním Španělsku a Fuerteventuře na Kanárských ostrovech.