Eso es
Foto AMC
Sledujte na AMC na skylink Live TV
Olympiáda by měla být svátkem sportu, ale jako každé takové události jí předchází pořádný shon a nervozita.
A co teprve když se jedná o olympiádu, kterou v roce 1936 pořádalo do hněda obarvené Německo? Tady každý našlapuje po špičkách, jenže to by do Berlína nesměl mířit francouzský boxerský tým, jejž vede bývalý válečný pilot Jo Cavalier. Jo se nikdy nebál nikoho a ničeho, navíc je to horká hlava, takže se už při zahájení her dostane do křížku s nacistickou policií… Hlavní roli v bláznivé komedii ztvárnil neodolatelný Jean-Paul Belmondo, asi nejpřitažlivější představitel šviháckých potížistů všech dob.
Belmondo patřil (a pro mnohé diváky stále patří) k největším hereckým hvězdám Francie. Ve filmu Eso es se vrací ke svým oblíbeným rolím – hraje sexy neohroženého dobrodruha, který se často ocitá v nebezpečných situacích, ale vždycky se ze všeho dostane s důvtipem i vtipem sobě vlastním. Není náhoda, že snímek režíroval Gérard Oury, který se hlavně v 60. až 80. letech proslavil coby tvůrce chytrých komedií. Ani tentokrát nechce diváky nikam tlačit, jen jim lechtá bránici a pomáhá zapomínat na každodenní starosti.
Komedie plná absurdních situací a bláznivých honiček
Oury byl navíc Žid a během druhé světové války musel před nacisty utíkat, takže si o Němcích jistě myslel své. Není tedy náhoda, že takováto komedie na vážné téma vznikla ve Francii. Je plná absurdních situací (třeba když se židovská rodina v restauraci uprostřed Berlína ptá číšníka, jestli jsou ty párky košer…) a bláznivých honiček – přesně jak to mají diváci ve filmech s Belmondem rádi.
Jeho Jo navíc představuje jakéhosi „evropského supermana“. V žádném souboji se mu nikdo nevyrovná (vždycky je silnější), a ještě mezi údery rozdává úsměvy nebo bez jakéhokoliv zadýchání trousí vtípky. Postava Joa je vlastně takovým věčným teenagerem, což dokazuje také ve vztazích. Jeho vyvolená (Marie-France Pisier) se chvílemi dost diví, na jakého šílence narazila, ale když má tak neodolatelný úsměv a chrabré srdce, jak by mu mohla nakonec nepodlehnout…
Scénář, na němž spolu s režisérem pracovala také Danièle Thompson, se může zdát prvoplánový – stačí vymyslet pár gagů, udělat z nacistů sebestředná nemehla a z Hitlera v podstatě jen rozmazlené dítě, které se neustále vzteká, a máte napsanou docela dobrou komedii. Jenže humor v tomto filmu není vůbec plytký a některé z charakterů představují pouze hyperbolizovanou verzi svých živých předloh, což je spíš děsivé než legrační. Navíc, když si uvědomíte, čím si asi prošel sám režisér, přijde vám neuvěřitelné, s jakou lehkostí si z předválečného Německa střílí. Francouzi jsou však mistry v utahování si z Němců a z války, vzpomeňte třeba na Sedmou rotu, a tohle je snímek z podobného ranku – jen zdánlivě lehkonohý.
Eso es
Režie Gérard Oury
Scénář Gérard Oury, Danièle Thompson
Obsazení Jean-Paul Belmondo, Marie-France Pisier, Rachid Ferrache, Frank Hoffmann, Günter Meisner, Benno Sterzenbach, Yves Pignot
Délka 107 min.
Rok 1982