Pokračování legendární hudební komedie z osmdesátých let je další epizodou v příběhu Blues Brothers, jedinečného projektu na pomezí hudby a filmu.
Po osmnácti letech za mřížemi je Elwood Blues (Dan Akroyd) propuštěn na svobodu, kde se dozvídá, že mezitím zemřel jeho bratr Jake. I jako výraz uctění jeho památky se rozhodne dát znovu dohromady kapelu, se kterou kdysi v legendárním Bluesmobilu obráželi chicagské kluby.
V černých oblecích a se slunečními brýlemi na nose si tehdy dopřávali divoké honičky s policií, partou neonacistů nebo z řetězu utrženou country kapelou. Bývali by také udělali cokoliv pro záchranu sirotčince, ve kterém vyrůstali a kterému chybělo pět tisíc dolarů k tomu, aby nemusel být zavřen.
O mnoho let později se Elwood sám ujímá desetiletého sirotka Bustera a vyráží s ním za bývalými spoluhráči, kteří žijí roztroušeni po celé zemi. Naverbuje i některé nové tváře, například zpěváka Macka v podání Johna Goodmana, a nakonec skončí na americkém jihu v osidlech voodoo kněžky Moussette. Tu hraje soulová hvězda Erykah Badu, a ve filmu se mihnou také Eric Clapton, B. B. King, James Brown nebo Aretha Franklin.
Blues není mrtev
Tyto a další hvězdy bluesového nebe se však před kamerou potkaly už v roce 1980 v hudební komedii Bratři Bluesovi, jíž jsou Blues Brothers 2000 volným pokračováním. Přidrzlý film zaznamenal obrovský úspěch možná proto, že přesně vystihl atmosféru osmdesátých let, kdy Spojené státy vyhrávaly studenou válku a všechno se zdálo být možné – během jediné honičky nechali jeho tvůrci zničit šedesátku policejních aut a celé nákupní centrum, s čímž se dokonce dostali do Guinessovy knihy rekordů. Černé obleky se staly kultovními a později inspirovaly třeba Tarantina nebo Muže v černém. Skupina či spíše volné sdružení hudebníků jménem
The Blues Brothers má přitom ještě delší historii. Komediální herci Dan Akroyd a John Belushi jej založili v roce 1976 jako součást skeče v zábavním pořadu Saturday Night Live. Belushi ztvárnil Jakea Bluese, podle chicagské věznice zvaného Joliet, a Akroyd jeho bratra Elwooda, pojmenovaného podle obří továrny na výbušniny. Do party si přibrali ty nejlepší bluesové hudebníky, z nichž mnohým oživený zájem o žánr pomohl znovu nastartovat kariéru.
Pro velký úspěch svých scének vydali The Blues Brothers o dva roky později vlastní album, které do dneška následovalo dalších třináct. Projekt nepohřbila ani smrt Johna Belushiho v roce 1982, po letech občasného vystupování se v roce 1988 dokonce vydali na světové turné a o deset let později natočili druhý film, Blues Brothers 2000. A kdo ví, třeba se dočkáme i třetího, jak nedávno slíbil Dan Akroyd.