Kariéra málokterého herce je tak nestálá a zároveň mnohovrstevná jako ta Keanu Reevese. Kdo je muž, jehož jméno v havajštině znamená chladný vánek nad horami?
Jednapadesátiletý
Reeves má zajímavé a barvité kořeny. Narodil se anglické matce v libanonském Bejrútu, kde pracovala jako kostymérka. V žilách jeho otce koluje zase krev domorodých Havajců a Číňanů. Reeves senior si jako mladík odseděl nějaký ten rok za prodej heroinu a celkově nebyl zrovna rodinný typ, ženu a dítě opustil, když byly malému Keanuovi tři roky. Toho pak čekalo dětství, během něhož vyrůstal doslova po celém světě a vystřídal několik otčímů.
Náctiletý
Reeves byl pěkné kvítko, za pět let stihl být v Kanadě vyhozen ze čtyř středních škol a zkoušku z dospělosti nakonec nikdy nesložil. „Byl jsem trochu moc divoký a otevíral jsem si na všechny pusu,“ přiznal herec později. Školnímu prospěchu nepomohla ani jeho dyslexie, exceloval však ve sportech. Velké sny nadějného hokejového brankáře ovšem ukončilo zranění.
Keanu goes to Hollywood
Reeves tedy začal snít o něčem zcela jiném. Pokusil se studovat herectví a především začal velmi cílevědomě shánět herecké příležitosti. Poprvé si před kameru stoupl v úboru cyklisty v reklamním spotu Coca-Coly, v roce 1984 se mihl v úspěšném kanadském sitcomu a o nedlouho později se objevil i na stříbrném plátně. V dospívajícím divákům určeném Youngblood si mimochodem zahrál hokejového brankáře. Těsně po premiéře filmu pak nacpal svoje věci do dvacet let starého Volva a rozjel se z Toronta do Los Angeles.
V roce 1986 na sebe poprvé významněji upozornil v dramatu Na břehu řeky, ve filmu o vraždě, která otřásla partou dospívajících kamarádů. Přemýšlivé teenagery hrál ještě nějakou dobu, ze škatulky se mu ale začátkem devadesátých let podařilo prorazit do akčních thrillerů jako Bod zlomu nebo Nebezpečná rychlost. Později přesto odmítl účinkovat v pokračování posledně jmenovaného filmu, a to navzdory tomu, že mu nabízeli tehdy rekordní gáži 11 milionů dolarů.
Střídavě oblačno
Reeves se tehdy raději soustředil na svoji rockovou kapelu, na hraní Hamleta v kanadském Winnipegu a také na natáčení experimentálnějších snímků. Na vysokorozpočtové hollywoodské produkce však zcela nezanevřel, byť sci-fi drama Johnny Mnemonic či thriller z vědeckého prostředí Řetězová reakce u diváků spíše propadly. Své místo v hollywoodské první lize však obhájil, když se objevil po boku Al Pacina v Ďáblově advokátovi a v roli Nea ve veleúspěšné trilogii
Matrix.
Mezi jednotlivými díly sci-fi opusu sourozenců Wachowských se Reevesovi ovšem dařilo různě. Kdo si pamatuje tituly jako Sleduje tě vrah nebo Listopadová romance? U kritiků i diváků
Reeves naopak zabodoval v komedii Lepší pozdě, než-li později, v mysteriózním thrilleru
Constantine či apokalyptickém snímku Den, kdy se zastavila země. Poslední roky se opět věnuje více artové kinematografii a předloni dokonce debutoval jako režisér s vícejazyčným filmem Muž taiči.
Jeden blockbuster si nedávno přece jen vystřihl. Film 47 róninů je o partě samurajů, kteří přišli o pána a tím i o čest. Mezi nimi míšenec, poloviční Brit Kai v podání Reevese, stojí na společenském žebříčku ještě níž, než osiřelý samuraj. S róniny se však spojí a na své cestě odplaty se utkají s mocným dvorním úředníkem Kirou a čarodějnicí Mizuki. Tato akční fantasy je volně inspirovaná skutečným příběhem, který se udál v Japonsku osmnáctého století.