3 × Geniální Martin Frič
Foto Československo HD
Letos v srpnu to bude padesát let, kdy zemřel jeden z nejtalentovanějších československých režisérů první poloviny 20. století. Martin Frič natočil desítky filmů, spoustu z nich milujete a to, že je pod nimi podepsán právě on, možná ani nevíte. Dneska vám alespoň několik z nich představíme.
Martin Frič se narodil 29. března 1902 v Praze a k režii se dostal přes umění. Po studiích na uměleckoprůmyslové škole začal vystupovat v kabaretu, živil se kreslením reklam, hraním epizodních roliček nebo psaním filmových scénářů. V roce 1928 usedl poprvé do režisérského křesla a natočil Pátera Vojtěcha. V tomto němém snímku si dokonce i zahrál, a to spolu se svou ženou Suzanne Marwille.
Jedním z jeho prvních filmů jsou Osudy dobrého vojáka Švejka s Karlem Nollem, k nimž o pár let později přibylo pokračování. Natočil řadu klenotů české kinematografie – patří mezi ně Kristián, Cesta do hlubin študákovy duše, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Císařův pekař – Pekařův císař, Dařbuján a Pandrhola… Když řekneme, že bez něj by československá tvorba nebyla to, co je, vůbec nepřeháníme.
Martin Frič zemřel ve věku 66 let, a to 26. srpna 1968. Ano, pět dní po začátku sovětské okupace. Režisér trpěl rakovinou a měl přísně zakázaný alkohol – sklenička navíc mu podle doktorů mohla přivodit i smrt. Zpráva o okupaci ho však natolik zdrtila, že si otevřel schovanou lahev koňaku…
Hej-rup! / 1934
Továrník Simonides se octnul na mizině – kam mu dopomohl jeho konkurent v mléčném byznysu. Spojí síly s nezaměstnaným dělníkem Filipem a ve dvojici hledají práci. Pár prvních pokusů není úplně zdařilých, ale pak dostanou geniální nápad – založí s dalšími dělníky družstvo, společnými silami postaví obytný dům a začnou budovat i mlékárenský podnik… V tomto laskavém (byť trochu naivním) filmu využili svůj komediální talent Jiří Voskovec a Jan Werich.
Svět patří nám / 1937
Čtvrtý a zároveň poslední snímek dua V+W je adaptací jejich divadelní hry Rub a líc. V roce 1936, kdy měla hra premiéru, byla Evropa ochromená strachem, jak sílila hrozba nacistů. Původně v ní měly postavy jména připomínající nacistické pohlaváry a některé uniformy nápadně odkazovaly na fašisty. Tyto detaily se ale kvůli cenzuře Filmového poradního sboru do snímku ani nedostaly. V roce 1939 pak nacisté spálili veškeré kopie filmů V+W.
Tajemství krve / 1953
Jan Janský byl vynikající lékař, který přišel s objevem čtyřech krevních skupin. Martin Frič a skvělý Vladimír Ráž (představitel Janského) mu tímto životopisným filmem postavili důstojný pomník. Na scénáři se podílel Jan Werich a ve snímku si zahráli vynikající čeští herci – například Svatopluk Beneš, Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová či Vlastimil Brodský.