Dokument
Stavět mimo civilizační sítě: Bydlet jinak
29. červen 2014
|
|
Foto Travel Channel Felix Muller
Foto Travel Channel Felix Muller
Chcete žít v originálním domě a nebaví vás platit složenky za elektřinu či topení? Postavte si zeměloď.
Už na studiích architektury snil Michael Reynolds o úplně jiném stavění. Z materiálů, které se doslova válí všude kolem, a nezávisle na inženýrských sítích. Představoval si jednoduchá, ale komfortní obydlí, která by si mohl postavit každý, i bez hlubších znalostí zedničiny.
Koncem šedesátých let se tedy vrhl na experimentování se zděním ze starých pneumatik, plastových lahví či plechovek od piva. Ukázalo se, že zdi z těchto materiálů a hlíny mají slušné izolační vlastnosti a jsou navíc mimořádně odolné ohni. V roce 1972 postavil první dům z přírodních surovin a odpadu a nechal si jej patentovat pod názvem Earthship, tedy zeměloď.
Brzy si získal pozornost vznikajícího ekologického hnutí a i mnoha hollywoodských celebrit, stavěl například pro televizní hvězdy té doby Dennise Weavera a Keitha Carradine. S rozvojem patřičných technologií začal Reynolds svoje domy vybavovat fotovoltaickými články, větrníky a tepelnými čerpadly, takže se staly energeticky plně soběstačné. Důmyslné systémy recyklace a zachycování dešťové vody dělají zbytnou i přípojku do vodovodní sítě.
První Reynoldsovy konstrukce sice nebyly vždy dokonalé a čelil několika žalobám za protékající střechy či nefunkční regulaci teploty, zemělodě přesto obstály. Dnes jich stojí desítky po celé Severní Americe a v několika zemích Evropy, dům o tři sta čtverečních metrech plochy vzniká i na pražském Smíchově. Několik projektů také bylo realizováno či se právě staví v Africe, mimo jiné waldorfská škola v Sierra Leone.
Nenechte si ujít jedinečný dokument o zemělodích, kterým vás provede sám vynálezce Michael Reynolds.
Stavět mimo civilizační sítě
Dokument
Foto Travel Channel Felix Muller
úterý
23. 9.
Nemáte ještě Skylink? Není nic snadnějšího – Přejděte ke Skylinku!